Historia pizzy sięga III wieku przed naszą erą, kiedy to Marcus Porcius Cato, znany także jako Cato the Elder, spisał pierwszą historię Rzymu. Historia pizzy sięga III wieku przed naszą erą, kiedy to Marcus Porcius Cato, znany także jako Cato the Elder, spisał pierwszą historię Rzymu. Znalazł się w niej taki oto zapisek:
„Okragłe, płaskie ciasto pokryte oliwą z oliwek, ziołami i miodem wypiekane na skałach (…)”
Dotyczył on specyficznej potrawy spożywanej przez Rzymian. Starożytni Grecy zaś jedli placek z pieczonego chleba pokryty licznymi dodatkami, zwany „plankuntos”. Pomidory, początkowo uważane za trujące, trafiły do Włoch w XVI wieku z Nowego Świata (Peru).
Oryginalny ser mozzarella robiono z mleka bawołów wodnych już w VII wieku. Do Włoch trafił dopiero w wieku XVIII. Neapolitańczycy dodali je do swojej potrawy i w taki sposób powstała pierwsza pizza. Znalazły się na niej 3 kolory, biały ser, zielone zioła i czerowne pomidory, została potem okrzyknięta Margaritą i pod taką nazwą istnieje do dziś. Pierwsze pizze składały się z mąki, oliwy z oliwek, słoniny, sera oraz ziół i wytwarzali je początkowo biedni chłopi i mnisi.
W wieku XVII. odwiedzający Neapol turyści i wędrowcy nazwali potrawę „pizzaioli”, jednak zaczęła być znana i sławna w świecie w XVIII. wieku, kiedy to królowa Maria Carolina d’Asburgo Lorena oraz król Ferdinando IV kazali sobie wybudować w swojej letniej rezydencji w „Capodimonte”, aby ich szef kuchni mógł im oraz ich gościom serwować pizzę na każde zawołanie.
Zanim pizzerie stały się znane i popularne, sprzedawcy chodzili po ulicach z piecowymi blachami na głowach. Ta metoda ulicznej sprzedaży bardzo spopularyzowała pizzę i doprowadziła do otwarcia pierwszej na świecie pizzerii.
„Antica Pizzeria Porta’Alba” powstała w 1830 roku w Neapolu. W 1905 – włoski imigrant Gennaro Lombardi otworzył pierwszą pizzerię w Nowym Yorku pod numerem 53 1/2 Spring Street. Lokal znany jest pod nazwą America’s „Patriaca dela Pizza”.
Minęły 52 lata i powstała pierwsza pizza mrożona, oczywiście także we Włoszech. Pizza jest dziś konsumowana na całym świecie, jednak turyści często bywają zdziwieni, tym jak różne kultury przystosowały pizzę do swoich własnych preferencji.