Zasady savoir vivre – sztućce

savoirFrancuski savoir vivre ustala zasady posługiwania się sztućcami. Każdy z nas powinien je znać. Sztućce odgrywają bowiem ważną rolę w naszym życiu. Francuski savoir vivre ustala zasady posługiwania się sztućcami. Każdy z nas powinien je znać. Sztućce odgrywają bowiem ważną rolę w naszym życiu. Służą do nabierania pokarmów, ewentualnie ich krojenia, rozdrabniania oraz nabierania ich do ust. Są pomocne również przy przygotowywaniu potraw. Oryginalne akcenty dekoracyjne upiększają nasze sztućce, czyniąc je wytwornymi, wykwintnymi, budzącymi podziw wśród naszych gości. Każda gospodyni chciałaby być chwalona za pomysłowe i przepiękne sztućce.
Sztućców używamy w kolejności, jaką wyznacza nam ułożenie ich na stole. Najpierw należy sięgnąć po sztućce ułożone najdalej od talerza, a przy konsumpcji kolejnych posiłków sięgamy po następne, kierując się cały czas zasadą o zewnątrz do wewnątrz. Łyżek używamy do konsumpcji zup oraz dań o płynne konsystencji. Łyżkę zawsze trzymamy w prawej ręce. Należy nabierać na łyżkę odpowiednią ilość zupy. Przy jej uniesieniu płyn nie powinien spływać do naszego talerza.
Nóż zawsze trzymamy w prawej ręce. Opieramy go na palcu serdecznym, z boku przytrzymujemy kciukiem, natomiast od góry palcem wskazującym. Krojąc, nóż unosimy wyżej i naciskamy na niego wyprostowanym palcem wskazującym. Kiedy przestajemy jeść, np. chcemy napić się szklanki wody, sztućce trzeba odłożyć. Nie opieramy ich tylko o talerz i stół, ale kładziemy na talerzu, w pozycji skrzyżowanej. Nóż powinien być na spodzie ułożony ostrzem w lewą stronę, a na górze widelec, grzbietem do góry.
W kulturze zachodniej najczęściej używanym sztućcem jest widelec. Używamy go w zdecydowanej większości przypadków. Gdy jemy potrawy niewymagające użycia noża, np. pastę, galaretkę, widelec trzymamy w prawej ręce, trzymając go trzema palcami: serdecznym, wskazującym oraz kciukiem. Gdy używamy noża, widelec trzymamy w lewej ręce, natomiast nóż w prawej. Podczas krojenia widelec jest grzbietem do góry.
Skrzyżowanie sztućców na talerzu nie jest oznaką zakończenia posiłku, ale sygnałem że przerwaliśmy tylko na moment konsumować nasz posiłek. Jest to istotne przede wszystkim w restauracjach lub podczas przyjęć z obsługą. Skrzyżowanie sztućców na talerzu jest dla obsługujących informacją, że kontynuujemy spożywanie posiłku. Po zakończeniu posiłku sztućce układa się na talerzu równolegle po prawej stronie. Jest to sygnał dla kelnera, że przerwaliśmy konsumpcję i można zabrać nasze nakrycie.
Noża i widelca nie używa się jednak we wszystkich miejscach świata. W kulturze Azji uznano, że posługiwanie się w czasie jedzenia nożem, którym można przecież zranić, a nawet zabić człowieka, narusza normy moralne. Dlatego też Chińczycy i Japończycy posługują się pałeczkami. Noża i widelca nie używa się też w wielu krajach afrykańskich, tam jedzą rękoma. Przed spożyciem posiłku myją ręce, a następnie nimi jedzą. Wówczas nie muszą się zastanawiać nad tym, jak trzymać nóż, a jak widelec.