Narodziny Joomla!

(1)_ cms-428667_960_720 (385x255)W miejsce Mambo – Joomla!. Od trzech tygodni wspólnota Mambo przeżywała czas niezwykły – narodziny nowego projektu. Przyczyną tej niezwykłej sytuacji były działania Miro Ltd., które założyło Mambo Foundation i postanowiło przekazać jej prawa własności do Mambo, nie licząc się z ani głosem liderów projektu, ani całej wspólnoty użytkowników i programistów.

Nazwa to fonetyczna transkrypcja słowa 'jumla’, które w języku suahilli oznacza „wszyscy razem” lub „wspólnie” lub też „jako całość”.

Zapoznaj się z oficjalnym komunikatem o narodzinach Joomla!

Nagradzany wielokrotnie Zespół Projektantów
ma zaszczyt ogłosić narodziny Joomla!

Wielokrotnie nagradzany zespół projektantów, który rozwijał najbardziej popularny system zarządzania treścią [CMS] znany jako Mambo, zmienił nazwę oprogramowania na Joomla!.

Dzisiaj – 1 września 2005 – zespół dokonał pierwszej odsłony internetowej siedziby projektu – serwisu www.joomla.org

Narodziny Joomla! zostały ogłoszone zaledwie w trzy tygodnie od momentu, gdy zespół projektantów jednomyślnie zdecydował się zapewnić projektowi przyszłość w duchu Open Source – wolnego oprogramowania.

Zespół stworzył Open Source Matters (www.opensourcematters.org) w celu informowania użytkowników, programistów, webmasterów i całej wspólnoty o swoich zamierzeniach.

Lider projektu Andrew Eddie zapowiedział dzisiaj pierwsze wydanie Joomla! 1.0.0 w nowym kształcie i pod nową marką.

„To nadchodzące wydanie będzie dniem radości dla każdego” – powiedział A. Eddie. „Oznacza ono kontynuację jednego z najlepszych systemów Open Source bez komercyjnych obciążeń czy interwencji”.

Powiedział, że dziecko zwane Joomla! będzie dojrzałą wersją projektu, z przepracowanym kodem, uwzględniającym poprawki odkrytych błędów i zawierającym łatki bezpieczeństwa. Plan rozwoju i informacje o następnych wersjach Joomla! dostępne są tutaj.

Członek Zespołu, Brian Teeman powiedział, że pierwsze wydanie Joomla! jest szczególnie ważne dla rozległej rzeszy użytkowników, którzy – kimkolwiek by nie byli – wspierali Zespół.

„Wspólnota może teraz radować się narodzinami nowego projektu, wiedząc jednocześnie, że znajduje się on w najlepszych rękach” – powiedział B. Teeman.

Zakładając Joomla! oraz Open Source Matters liderzy Zespołu współpracowali bardzo ściśle z Software Freedom Law Center (SFLC), w Nowym Yorku. SFLC zapewnia dla Zespołu obsługę prawną i inne usługi, niezbędne, aby zagwarantować projektowi swobodny rozwój i przyszłość jako wolne oprogramowanie typu Open Source.

„Jesteśmy wdzięczni Ebenowi Moglenowi i jego zespołowi z Centrum (SFLC) za doskonałej jakości porady i wsparcie od strony prawnej – opracowane i zrealizowane (dla nas) w tak krótkim czasie” – podkreślił B. Teeman.

„W trakcie rodzenia się Joomla! zespół projektu otrzymał tysiące emaili, postów, listów i telefonów wyrażających poparcie ludzi z całego świata” – powiedział A. Eddie

„Ilość osób wyrażających poparcie dla nas i naszego projektu jest wręcz zdumiewająca – od hobbistów, programistów, developerów dodatkowych komponentów, projektantów witryn, właścicieli firm po nauczycieli, studentów, a nawet projektantów innych projektów CMS” – podkreślił pan Eddie.

„Teraz słowo się stało i Joomla! narodził się. Teraz skupiamy się na kontynuowaniu naszego nagradzanego wielokrotnie wcześniej projektu i wznoszeniu go na jeszcze nowsze szczyty”.

Oprogramowanie do tworzenia witryn Joomla! jest rozpowszechniane na warunkach wolnego oprogramowania – Powszechnej Licencji Publicznej GNU/GPL

Tłum. Stefan Wajda i Maciej Borowik